حرا! کانون آموزش

کمیته تعلیمی

علم و دانش یکی از ضروریات مهم و حیاتی بشر بوده که اساس پیشرفت و تمدن جوامع، محسوب میشود. بدین ملحوظ انجمن فلاح کمیته ی را تحت عنوان کمیته علمی ایجاد کرده. تا بتواند با تاسیس مراکز علمی و برنامه های مثمر آموزشی مسؤلیت خویش را در قبال افراد جامعه تا حدی امکان اداء نماید. که اینک عمده ترین فعالیت های آن مختصراً توضیح مینماییم:

ایجاد مدراس دینی:

مهمترین عامل بدبختی و وحشت و دهشت در جامعه، عدم فهم و دانش درست از آموزش دین اسلام است، عده از نادانی در افراط و عده ای دیگر در تفریط به سر می برند. از سوی دیگر، یگانه راه نجات و سعادت امت اسلامی همانا چنگ زدن به احکام و فرامین اسلام است. بنا بر این بخش تعلیمی انجمن، نصاب کامل آموزه های دینی را در چار جوب مدرسه تعلیمات اسلامی حرا ترتیب کرده، که در بر گیرنده تمام مسائل مهم دینی (آموزش روی خوانی قرآنکریم، ترجمه و تفسیر، مسائل فقه حنفی، مسائل اخلاق اسلامی، مسائل عقیده اسلامی، تاریخ اسلام و سیرت النبی ص) میباشد و مدت ۱۸ ماه را در بر میگیرد.

این نصاب که مدت ۱۸ ماه را در بر میگیرد در شش سمستر با تقسیم اوقات واحد و منظم در ۹۰ دقیقه ساعت درسی تنظیم گردیده است. البته قابل ذکر است که تا به حال یک مدرسه برای ذکور و سه مدرسه برای اناث فعال گردیده که مدارس اناث با اساتید و مدیریت اناث در فضای کاملا مطمئن تنظیم گردیده است.

یاد داشت: قابل ذکر است که در کنار تطبیق نصاب بر شاگردان مدارس،  سمینارهای علمی، دروس آزاد، صنوف خیاطی و سواد آموزی برای خانم ها در نظر گرفته میشود.

 مهد اللغة العربیة:

زبان عربی برگزیده ترین زبان دنیا است. زیرا خدای لایزال بدان کلام خویش، قرآنکریم را فرو فرستاده تا بشریت را از آنچه نمی دانستند آگاه سازد. بناً آموزش زبان عربی جهت درک و فهم درست کلام الهی بر هر مومن و مسلمان لازم و ضرویست از همین جهت بخش علمی انجمن فلاح نصاب معتبر و معیاری را در چار جوب مرکز آموزشی تحت نام (مرکز الحرا لتعلم اللغه العربیه) برای آموزش آسان زبان عربی بنام (اللغته العربيه الفصحي) به همكاري دوکتوران زبان عربی تالیف نموده اند. که شامل {شش کتاب برای آموزش تخصصی زبان عربی ، سه کتاب برای تکلم (الحوار) و هم چنان دو کتاب برای آموزش صرف نحوه} میگردد.

 آموزشگاه لسان انگلیسی:

زبان انگلیسی نیز یکی از زبان های بین المللی جهان بشمار میرود  واکثر داد وستد و معاملات فعلی جهان بواسطه تکلم این زبان صورت میگیرد و اکثر کتب و ژورنال های علمی معاصر جهان نیز به این زبان تحریر گردیده بنأ نیاز مبرم برای آموزش و فراگیری این زبان احساس میشود روی همین ملحوظ کمتیه علمی انجمن ، آموزشگاه زبان انگلیسی را تحت نام حرا ایجاد نموده است.


  برگذاری صنوف ویژه قرائت:

برگزاری صنوف ویژه تجوید و قرائت توسط استاد مشهور افغانستان قاری امان الله احمدی، که در سه دوره در حدود ۱۲۰ نفر  امتحان نهایی را موفقانه سپری کردند و اسناد فراغت بدست آوردند.

 دورنمای کمیته علمی:

در صورت فراهم شدن امکانات کمیته علمی در نظر دارد تا مراکز بیشتر و بزرگتر در عرصه تعلیم و تعلم ایجاد نماید که ذیلا به آن اشاره مینماییم:

  1. ازدیاد مدارس اناثیه در تمام نقاط شهر کابل و مراکز ولایات.
  2. ایجاد آموزشگاه علوم ساینسی با یک برنامه کاملا استثنایی.
  3. ایجاد مراکز علوم معاصر صرف برای اناث با فضای مطمئن.
  4. ایجاد و تاسیس مکاتب خصوصی با نصاب کاملا معیاری.
  5. زمینه سازی برای ساخت پوهنتون